Fotoselli Kapı

izmir fotoselli kapı
izmir fotoselli kapı
fotoselli kapı yapan firma izmir
fotoselli kapı yapan firma izmir
izmir fotoselli kapı imalatçıları
izmir fotoselli kapı imalatçıları
izmir fotoselli kapı firmaları
izmir fotoselli kapı firmaları

İzmir Fotoselli Kapı

Fotoselli kapılar için en önemli olan kısımlardan bir tanesi, kapı konusuna farklı bir teknolojilerin olmasıdır. Temas gerektirmeden açılıp kapanan kapılar, sensörler sayesinde geçişlere büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Kullanım alanları çok sayıda geçişin sağlandığı alanlardır. Başta hastaneler, okullar, oteller ve ofisler gibi birçok yer örnek verilebilir. Tabiki bu geçişlerde kolaylığın daha sağlıklı olmasına destek olarak kullanılan sensörün kalitesi çok önemlidir. ASSA olarak bizler İzmir’de fotoselli kapı üretim ve montaj konusunda hizmet vermekteyiz.

Başta İzmir olmak üzere tüm Ege Bölgesi’ne hizmet vermekteyiz. Fotoselli kapı ihtiyacınız için bizimle iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Süreç ve maliyet tamamen projenin özelliklerine, şartlara göre değişkenlik gösterebilir.

İzmir Fotoselli Kapı Firması

Günümüzde hemen hemen her binada kullanılan fotoselli kapılara otomatik kayar kapı da denilmektedir. Bu tür kapılarda kapının açılıp kapanmasını sağlayan fotosel kapının üst kısmına yerleştirilir. İzmir’de fotoselli kapı ismini bu fotoselden almaktadır. Fotosel sistemini ise fotodirençler meydana getirir. Işık ortamına bağlı olarak değerleri değişen fotodirençler, genellikle kadmiyum sülfidden üretilir. Bu direncin değerini maruz kaldığı ışık yoğunluğu belirler. Maruz kalınan ışık değerinin düşmesiyle direnç değeri yükselmektedir. Işığa karşı duyarlı olan bu sensörlerde ki foto dirençler ile insan gözü arasında büyük benzerlik bulunur.

Fotoselli Kapı Nedir?

Günümüzde özellikle günlük giriş çıkışların çok yoğun olduğu binalarda tercih edilen fotoselli kapılar, binaya girip çıkacak kişileri fotosel sayesinde algılayarak otomatik olarak açılıp kapanmakta ve kişinin kapıyı açıp kapatmak için fiziksel bir güç harcamasına gereksinim duyulmamaktadır. İzmir fotoselli kapı, kişinin giriş çıkış yapmasının ardından tekrar otomatik olarak kapanmaktadır. Fotoselli kapının en önemli faydası hijyen koşullarını maksimum seviyede sağlamasıdır. Fotoselli kapının diğer önemli faydaları arasında pratik geçiş olanağı ve ciddi enerji tasarrufu sağlaması yer almaktadır.

Fotoselli Kapının Özellikleri Nelerdir?

Çerçeveli camlar halinde ve giriş çıkışı kolay sağlayacak şekilde tasarlanan fotoselli kapıların üretiminde genellikle cam veya görünen paslanmaz çelik krom kullanılmaktadır.

Bir tür otomatik kapı sistemleri olan fotoselli kapıların üretim amacı ise enerji tasarrufu sağlamaktır.

Kapının üstüne yerleştirilen fotosel sayesinde geçiş alanına giren kişiyi anında algılayarak kendiliğinden açılıp kapandığı için kişi kapıyla herhangi bir fiziksel temasta bulunmadığından salgın hastalıkların yayılmasını engellemektedir.

İzmir fotoselli kapı sistemlerinin kullanımı rahat ve zahmetsiz olduğu gibi estetik olmalarından dolayı da bütün dekorasyonlara uyum sağlamaktadır.

Fotoselle hareket eden bu kapılar, işletmenin imajının sürekli yeni görünmesine ciddi katkı sağlamaktadır.

Fotoselli kapıların en önemli özelliklerinden biri de ısı kaybını en minimum seviyeye indirmesidir.

Fotoselli kapılar sessiz ve opsiyonel çalıştığı için çevreye herhangi bir rahatsızlık vermemektedir.

Fotoselli Kapıların Çalışma Sistemi Nasıldır?

Fotoselli kapıların çalışma prensipleri 4 başlı altında toplanmaktadır. Bu dört başlık ise şöyledir;

Algılama Sistemi

Bu sisteme radar sistemi de denilmektedir. Bu sistem sayesinde kapıya yaklaşan kişi ya da obje algılanarak kapı otomatik olarak açılıp kapanmaktadır. Fotoselli sistemler, kızılötesi ve mikrodalga frekanslarla çalışmaktadır. Fotosel, yaklaşmakta olan kişiyi ya da objeyi algıladığı zaman kontrol paneline düşük voltajlı elektrik gönderir. Algılama sistemi, fotoselli kapıların çalışma sistemindeki ilk aşamayı oluşturmaktadır.

Kontrol Panelinin Yönetim Sistemi

Kontrol paneli için fotoselli kapıların ana beyni denilebilir. Fotoselli kapıların nasıl açılıp kapanabileceğinin ayarlandığı sistemdir. Fotoselli, kapıların yönetim sisteminde bazı fonksiyonlar kullanılmaktadır. Bu fonksiyonlar içerisinde en yaygın kullanılanı ise aç-kapa da denilen normal mod özelliğidir. Kapı bu moda ayarlandığı zaman normal giriş çıkış için hızlıca açılmakta ve hemen ardından da hızlıca kapanmaktadır. Gece moduna geçtiği zaman fotoselli kapının sürekli kapalı kalması ve giriş çıkışın tamamen engellenmesi sağlanabilmekte, sürekli açık moduna ayarlandığı zamanda kapı açılıp kapanmamaktadır. Kış modu tercih edildiği zamanda kanatlar yarıya kadar açık kalmaktadır. Fotoselli kapının ayarlanabilir bu özellikleri sayesinde ısıdan ciddi tasarruf sağlanabilmektedir.

Kanat Profilleri Sistemi

Kanat sisteminde kullanılan profillerin ana malzemesi alüminyumdur. Bu sistemde kanatların ağırlığıyla kapının performansının doğru orantılı olması sistemin problemsiz olarak çalışması için oldukça önemlidir. Örneğin fotoselli kapının üretiminde 4mm + 4mm cam kullanılmışsa, geçiş yüksekliğinin 2200 mm olması gerekir. Fotoselli kapının tek bir kanadının ağırlığının ise ortalama 50-60 kilogram aralığında olması gerekir. Çift kanatlı otomasyon sistemine sahip olduğundan dolayı 100 ila 200 kilogram aralığındaki kanatları taşıması gerekmektedir.

Motor ve Yürütme Sistemi

Fotoselli kapı sistemlerinde motor ve yürütme sistemi, sistemin en önemli parçasını oluşturmaktadır. Günümüzde en fazla kullanılan motorlar ise dekoderli motorlardır. Motor ile yürütme grubu birbirine bağlı olarak çalışır. Performansın doğru orantılı olması için sistemdeki hız ve ağırlık ayarının, motor ve yürütme grubunun performansının dikkate alınarak yapılması son derece önemlidir. Çünkü birbirlerinin performansına etki etmektedirler.

Fotoselli Kapılar Niçin Daha Fazla Tercih Edilir?

Fotoselli kapılara dair yorumlar ve görüşler her geçen gün değişmektedir. Hastanelerde, otellerde, alışveriş merkezlerinde ve perakende satış noktalarında oldukça yaygın olarak kullanılan fotoselli kapıların firma ve evlerdeki kullanımı, fotoselli kapının sağladığı kolaylıktan dolayı gittikçe artmaktadır.

Fotoselli kapılar sayesinde alışveriş merkezleri, hastaneler, perakende satış noktaları gibi firmalara gelen müşteriler, giriş çıkış esnasında oldukça ağır olan manuel kapı açmak için fiziksel güç harcamak zorunda kalmazlar. Fotoselli kapıların bir diğer önemli avantajı ise giriş çıkışların pratik olmasını sağladığı için kapı önlerinde kuyruk oluşmasını ve tıkanıklığı engellemesidir. Bu da yaya trafiğinin daha hızlı olması anlamına gelir. Ayrıca estetik görünümü de firmanın imajında iyi bir izlenim bırakmaktadır.

Depo ve sevkiyatın yoğun olduğu alanlarda üretkenliğin artmasına ciddi katkı sağlamaktadır. Ürünler taşınırken ya da depoda bir yerden başka bir yere konurken, manuel kapıların açılıp kapanması ciddi zaman kaybına neden olmaktadır. Otomatik ve hızlı bir şekilde açılıp kapanan fotoselli kapılar ise bu zaman kaybını engelleyerek verimi artırmaktadır.

Sitelere, mağazalara, hastanelere, alışveriş merkezlerine ve daha birçok alana özellikle engelli ve yaşlı insanların daha kolay girip çıkmasını sağlar.

Fotoselli kapılar firmalar için ciddi enerji tasarrufu demektir. Giriş çıkışın hemen ardından otomatik olarak kapandığı için ısınma problemini ortadan kaldırmaktadır. Bu da enerji ve para tasarrufu anlamına gelmektedir.

Fotoselli kapılar, otomatik garaj kapısı olarak ve ev ortamlarında da çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Mülkün güvenliğinde üst düzey koruma sağladığı gibi kullanımı da oldukça rahattır. Otomatik garaj kapısı olarak kullanıldığı zaman kendiliğinden kapanmadığı ve düşmediği için yaralanma riskini sıfıra indirmektedir. Ayrıca arabaya binmeden evvel veya arabayla garaja giriş esnasında kapı açıp kapama işlemi ile uğraşılmaz. Uzaktan kumandası sayesinde rahatlıkla kontrol edilebilir. Ağır açılıp kapanan garaj kapılarındansa, çok hızlı açılan ve kapanan fotoselli garaj kapıları ekonomik tasarruf sağlayarak zamanla kendisini de amorti etmektedir.

Fotoselli kapılarla hiçbir şekilde temas edilmediği için Covid-19 gibi toplum sağlığını ciddi şekilde tehdit eden salgın hastalıkların yayılmasını engeller. Ayrıca temizliği çok kolay olduğu için hijyen üst seviyededir.

Önceki ÜrünOtomatik Kepenk
Sonraki ÜrünHızlı PVC Kapı